Hea teada


Meeleolu
. See tund on vaid SINU jaoks, keskendu endale, ära võrdle end kaasõpilastega. Joogas ei ole kohta kriitikale. Ole enda vastu leebe, iga päev on erinev, mõnel päeval suudad enamat, teisel vähem, see kõik on loomulik. Jooga on väga mitmekülgne protsess, luba sellel rahulikult kulgeda ja areneda. Võid igal võimalusel sulgeda silmad ja tunnetada oma keha. Keskendu rahulikult ja mõnuga iseendale. Las kogu maailm jääb saali ukse taha.

Pingutus. Tee iga harjutust täpselt nii, nagu sulle mugav on, niipea kui on valus, peatu. Tahtejõuga ei ole vaja end sundida. Vastuseis on energia kadu, võitlemise asemel hinga pingesse, aksepteeri, suhtu leebelt ja see kaob. Jooga ei ole võistlus ei teiste ega endaga. Pinguta optimaalselt, aga ära pingesta. Olgugi, et harjutused on füüsilised ja võimalik, et ka rasked, siis peaks sul olema  neid mugav teha ja asendis mõnus olla. Naeratuseni mõnus. Selle jaoks ongi sügav hingamine ja lõdvestumine, ka aasanas. Tee harjutusi rahulikult, ära kiirusta – aasanasse minnakse, aasanas ollakse ja aasnast tullakse välja – see kõik on teadlik ja rahulik. Jälgi oma keha, hinga ja ole leebe.

Puhtus. Soovitav on ENNE joogatundi pesta, et puhta ja värskena joogatada. Voolav vesi puhastab ka energeetiliselt päeva jooksul kogunenud mõtted ja emotsioonid. Juhul kui soovid pärast joogatundi pesta, siis tee seda vähemalt 90 minutit hiljem, et mitte maha pesta kõike head energiat, mida kogunud oled.

Enesetunne. Soovitav on kaks tundi enne joogatundi mitte süüa (va midagi kerget, nt puuvilja) et harjutustest oleks maksimaalne kasu, ja nii on ka endal kergem tundi kaasa teha.

Tule joogatundi eelarvamusteta, sest nii saad maksimaalse kasu, olgu see puhtalt füüsiline treening või vaimne kogemus. Ära lase meelel takistada oma keha kogemust.

Riietus. Riietu mugavalt, mitte liialt keha ümber liibuvatesse riietesse, mis valmistatud soovitavalt naturaalsetest materjalidest (puuvill, linane). Lõpulõdvestuseks võid end katta soojema riietuseseme või õhukese tekiga, jalga panna sokid..

Hääl. Kui tunnis lauldakse alguse- ja lõpumantrat, siis laula julgelt kaasa, hoolimata sellest, mida arvad teadvat oma hääle kõla ja viisipidamise kohta. Helid on vibratsioon ja sanskritikeelsete mantrate laulmine tervendab ja tasakaalustab Sind seestpoolt. Sõnu saad küsida õpetaja käest või siis vaadata järele siit.

Abivahendid. Võid võtta kaasa meditatsioonipadja, et toetada oma istumist rätsepaistes (hingamisasendid ning alguse- ja lõpumantrad). Kui sul on tundlikumad põlveliigesed, aitab väike tekk teatud asendites  survet pehmendada.

Küsi ja räägi julgelt enne või pärast tundi. Joogatund on mõeldud keskendumiseks ja kõik tekkivad küsimused, mis puudutavad harjutusi, on soovitatav esitada pärast tundi. Õpetaja vastab alati lahkelt kõikidele su küsimustele. VÄGA TÄHTIS on rääkida oma muredest ja hirmudest seoses joogaga, sest vaid nii saab õpetaja sind suunata ja sulle selgitusi jagada.

Tervis. Teavita õpetajat, kui sul on probleeme südamega, vererõhuga, kõrge silmarõhuga, kui sul on olnud mõni vigastus, trauma, operatsioon või veel midagi, mida pead tarvilikuks märkida. Kindlasti maini õpetajale seda, kui oled lapseootel.

Joogatund paneb energia liikuma ― soovitatav on pärast joogatundi juua taimeteed või puhast vett.

Vahetult pärast joogatundi väldi suuri füüsilisi pingutusi. Joogaharjutusi tehes täidedakse siseorganid verega, füüsilise pingutuse ajal läheb see veri lihastesse ja joogatunnist saadud kasu kaob.

Regulaarsus. Parima tulemuse kehale, meelele ja vaimule saad järjepidevusega. Jooga on suurepärane kogemus, mida ainult sina ise saad teostada, kui seda pidevalt praktiseerid.
Krist_Kass123